Deva Partili Demirtaş, "Deva Partisi iktidarı korkutuyor"

Deva Partisi Gebze İlçe Başkanı Ahmet Demirtaş Mavi Marmara Gazetesi’ne verdiği röportajda siyasetteki hedefinden, 14-28 Mayıs seçimleri, yerel seçimlerde Deva Partisi’nin ittifak yapıp yapmasına kadar açıklamalarda bulundu. Deva Partili Ahmet Demirtaş 14 Mayıs seçimlerinin ardından CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler’in kendilerine bir teşekkür telefonu dahi açmamasıyla ilgili olarak ise, “Bir kırgınlığımız var” dedi.

Deva Partisi Gebze İlçe Başkanı Ahmet Demirtaş ilçe başkanı olarak atandıktan bugüne kadar geçen süreçte neler yaşadıklarını, 14-28 Mayıs seçim sonuçlarını, 2024 mart ayında yapılacak yerel seçimlere yönelik ittifak olup olmamasıyla ilgili olarak Mavi Marmara Gazetesi’ne samimi açıklamalarda bulundu.

Mavi Marmara Gazetesi: Ahmet Demirtaş'ı biraz tanıyalım. Ahmet Demirtaş kimdir?

Ahmet Demirtaş: 1983 yılında Bitlis’in Ahlat ilçesinde doğdum. Memur bir aile çocuğuyum. Evliyim. İki kızım var. Yaklaşık 20 yıldır Gebze'deyim. Küçüklükten beri ticaretle uğraşıyorum. En önemli özelliğim çok azimliyimdir. Bir şeyi kafaya koyduysam ucunda ne olursa olsun o kafaya koyduğum şeyi yapacağım.

Mavi Marmara Gazetesi: Siyasete DEVA Partisi ile mi başladınız? Daha önce herhangi bir parti de görev aldınız mı?

Ahmet Demirtaş: Hayatım boyunca hiç siyaset yapmadım. Siyaset duyguları gizleme, kızdığını ve öfkeni belli etmeme gibi bazı duyguları kontrol etmekte çok zorlandım. Benim içim dışım bir. Duygularım ve aklımda ne varsa dilimde o var. Bu beni çok zorladı. Siyasette bencil insanları görünce siyaseti bırakmayı düşündüm. Siyaset bana göre değil dedim. Sonra arkadaşımın biri kolumdan tuttu dedi ki; sen bırakırsan ben bırakırsam beğenmediğimiz kişiler yönetir. Gövdemi taşın altına gövdemi soktum, mücadeleye başladım.

Mavi Marmara Gazetesi: İlçe başkanlığı hedefiniz var mıydı?

Ahmet Demirtaş: Benim tek bir hedefim vardı. O masanın etrafında elimden geleni yapmak. Yaptığım iş de başarılı oluşum, azmim heyecanım, yönetimde bana inanan arkadaşlarım vardı. İlçe başkanlığı görevi tevdi edildi. Görevimi en iyi şekilde yapmaya çalışacağım.

Şöyle bir hayat felsefem var. Bir işi ya yaparsın ya yapmazsın ya da yaparsan en iyi şekilde yapacaksın. Bir bayrak varsa elimde o bayrağı zirveye dikerim. Savaşçı bir ruhum var. Stant kuracak adam bulmazsam, araba da bulamazsam standı omuzuma alırım. 10 kilometre standı taşırım. Yine de o standı kurarım.

DEVA PARTİSİ’NDE SİYASET YAPMAK ÇOK ZOR

Mavi Marmara Gazetesi: Sizle birlikte DEVA Partisi'ni daha çok sahada görüyoruz. Bu neye borçluyuz?

Ahmet Demirtaş: İnanmışlığa. Genel başkanın ve ekibinin liyakatli oluşuna. İnsan inanınca savaşıyor. Deva Partisi'ne girdikten sonra ticaretimin yüzde ellisi kesildi. DEVA Partisinden ilçe başkanı olduğumdan dolayı inşaat işlerim bozuldu. Tüm bunlara rağmen yine de vazgeçmedim. İnanıyorum ki bu ekip ülkeye çok güzel şeyler katacak.

Mavi Marmara Gazetesi: DEVA Partili olduğum için ticaretim bozuldu dediniz DEVA Partisinde siyaset yapmanın ne tür zorlukları var?

Ahmet Demirtaş: Deva Partisi’nde siyaset yapmak çok zor. Çünkü birisini üye yapıyorum. Üye yaptığım kişi üç gün sonra geri geliyor. Toplum baskısıyla karşılaştığını söylüyor ve ayrılmak istiyor. Ama ne olursa olsun ben her türlü sizinleyim diyen üyelerimiz de var. Eğitimi yüksek seviyede arkadaşlar üye olmaya korkuyorlar çünkü mülakatta elenecekler kaygısı içerisindeler.

Mavi Marmara Gazetesi: DEVA Partililer bu tür baskılarla mı karşılaşıyorlar?

Ahmet Demirtaş: Deva Partisi'nin önü çok açık. Genel başkanımızın durumu, düzeyi, bir şaibeye karışmamış olması, ekibinin kaliteli oluşu iktidarı korkutuyor. İktidarı korkutunca Deva Partisini ağızlarına bile almıyorlar. DEVA Partisi'ne tahammülleri yok. DEVA Partisinin çok büyüyeceğini biliyorlar. Çok kısa süre sonra iktidar olacağını biliyorlar.

Mavi Marmara Gazetesi: Gebze'de yaşayan bir yurttaş olarak Gebze'nin temel sorunları nelerdir?

Ahmet Demirtaş: Trafik, sağlık, eğitim. Bunlar üç önemli konu. 182’den randevu alıp devlet hastanesinden muayene olabiliyor musunuz? Devlet okullarına bir bakın. Çok ciddi bir eğitim problemi var. Öğrenciler elli iki kişilik sınıflarda okuyor. Bir diğer problem ise çocuğun evi Hacı Hali Mahallesi'nde evinin dibinde okul var orada okumuyor. Hürriyet Mahallesi'ndeki okula gönderiliyor. Trafik ise apayrı bir sorun. Yapbozla yapılan bir trafik yöntemi var.

NAİL ÇİLER’E KIRGINLIĞIMIZ VAR

Mavi Marmara Gazetesi: 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde ilçe başkanıydınız. 14 ve 28 Mayıs seçimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ahmet Demirtaş: Genel başkanımız başta bize seçimlere kendi grubumuzla gireceğimizi söylemişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Deva Partisi Genel Başkanımız Ali Babacan’la görüştü. CHP bizim tek başımıza seçimlere gireceğimiz takdirde kendilerinin 39 tane milletvekili kaybedeceklerini söyledi. Genel başkanımız ülke menfaati için birlikte yapılmış olan mutabakatla ittifak içerisinde oldu. Son anda son gün ittifaka dahil olduk. Genel merkez yönetimimiz böyle bir karar aldıktan sonra biz de kararın arkasında durduk. CHP'nin Kocaeli'nde milletvekili adayımız olmamasına rağmen CHP'nin 14 vekilini kendi vekilimiz olarak kabul ettik ve arkasında yürüdük. Pankart astık, sokaklarda E-5'in kenarında canlı billboard olduk. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun broşürlerini dağıttık. Bütün vekillerin arkasında yürüdük. Bütün çalışmalara ayrım yapmaksızın katıldık. Ama şunu da not ederseniz sevinirim. CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler Gebze DEVA Partisi teşkilatına bir teşekkür bile etmedi.


Deva Partili Demirtaş,

Mavi Marmara Gazetesi: Bu konuda bir kırgınlığınız var mı?

Ahmet Demirtaş: Kırgınlığımız tabii ki var. Çocuklarını komşusuna bırakıp iş yerini kapatan kadınlar Sayın Nail Çiler’in arkasında yürüdü. CHP'yi kendi partimiz olarak kabul ettik. CHP için çalışmalarda bulunduk ama bir teşekkür telefonu bile almadık.

Mavi Marmara Gazetesi: 14 Mayıs seçimlerinde milletvekili sıralamasında DEVA Partisinden hiç kimse yoktu. Bu nedenle parti tabanınıza oy verdirme anlamında zorluk çektiniz mi?

Ahmet Demirtaş: Hiç zorluk çekmedik. Yönetimimizin etrafında daha önceden HDP, CHP, AK Parti ve MHP'den ayrılmış isimler var. Bizi bir arada tutan şey partimizin tüzüğü. Genel başkanımız bu birlikteliğe inandığı için bizi de inandırdı. Bir insan bir şeye inanıyorsa bunu karşısındaki seçmene anlattığında da etkili oluyor. Önce kendimiz inandık. Sonra seçmenimizi inandırdık.

Mavi Marmara Gazetesi: Seçim sonuçlarıyla ilgili olarak bir değerlendirme yaptınız mı?

Ahmet Demirtaş: İttifaka girmemeliydik. İttifaka girmeseydik 19 milletvekili rahat kazanıyorduk. Kamuoyu araştırması yaptık. 19 vekil çıkartıyorken şimdi 15 vekilimiz var. Keşke 5 vekil alsaydık ama kendi adayımızla seçimlere girseydik.

Mavi Marmara Gazetesi: Gebze’de beklediğiniz oyu aldınız mı?

Ahmet Demirtaş: CHP'nin oy oranının artırımına baktığınızda bizim var olduğumuzu göreceksiniz. Diğer partiler için bir şey söyleyemem ama biz gerçekten bu seçimlerde çok çalıştık. Bu yüzden de beklediğimiz oyu aldık diyebilirim.

Mavi Marmara Gazetesi: Önümüzde yerel seçimler var. Yerel seçimlerde herhangi bir ittifak olup olmayacağı belli değil. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Ahmet Demirtaş: Genel başkanımız her il ve ilçede kendi adayınızla çıkacağız dedi. Hatta genel merkez düzeyinde bizlere aday olup olmadığımız soruldu. Yeni bir ilçe başkanıyım. Çok çalışmak istiyorum. Çok güçlü bir teşkilat oluşturmak istiyorum. Bir mesaj attığımda beş bin kişi teşkilatın önünde oluşsun istiyorum. Bunu gerçekleştirmeden aday olmayacağım dedim. Şu anda yaklaşık yedi tane sanayici DEVA Partisinden aday olmak istediğini ama sıkıntı yaşamamaları için isimlerinin gizli tutulmasını istediler. Bu isimlerle ön görüşmeler yaptım. İl başkanıma bildirdim. İlçe yönetimimizin içerisinden aday olmak isteyen arkadaşlarımız var. Maddi durumu olmamasına rağmen eğitim düzeyi çok yüksek çok kaliteli olan ve aday olmak isteyen arkadaşlarımız var. Sanayici arkadaşlarımız eğer ki yönetimimizin testinden geçerse onlardan biri olabilir. Eğer ki geçmezlerse içimizde emek veren yönetimimizden birini aday gösteririz. Belediye başkan adayımızı belirlemeden önce bütün Gebze'deki hanelere, esnaflara tek tek dokunacağım. Gebze’deki adaydan ne bekliyorsunuz diye soracağız. Bunların notunu alacağız. Adayımız netleştikten sonra tekrar o kapılara gideceğiz. Sizin sıkıntılarınızı biliyoruz. Adayımız burada diyeceğiz.

İSTİŞARE EDEREK KARAR ALIYORUZ

Mavi Marmara Gazetesi: Bahsettiğiniz planları yapıyor musunuz peki?

Ahmet Demirtaş: Barış Mahallesi'nde her cuma dehşet bir kalabalık oluyor. Cuma pazarında stant kuruyoruz. Broşür dağıtıyoruz. İnsanları dinliyoruz. Süreklilik çok önemlidir. Diyelim ki bir ay boyunca sürekli çalışırız. Seçim vakti yorulursak o da sıkıntı. Yavaş yavaş tempomuzu hızlandıralım istiyorum. Haftalık ve aylık olarak planlamalar yapıyoruz. Önümüzdeki hafta şu gün şuradayız. Şu saatte şuradayız diye planlamalarımız oluyor. Yönetimimizle istişare yaparak gelen fikirleri, ortak bir istişareyle karara bağlıyoruz.

Mavi Marmara Gazetesi: 14 Mayıs seçimleriyle ilgili tek başınıza girmeniz gerektiğini söylediniz. Yerel seçimlerde tek başınıza mı girmek istiyorsunuz?

Ahmet Demirtaş: Biz egoist değiliz, bencil değiliz. Şu anda iktidarın yapmış olduğu durum hiç doğru değil. Türkiye'ye verdiği zararları tek tek açıklayayım. Ağır ekonomik bir yıkım yaratıldı. Varlıklarımız satıldı. Altın rezervimize kadar ihtiyaç akçemiz harcandı. İnanılmaz dış borç yaratıldı. Londra mahkemeleri yetkili kılındı. Maliyetinin çok üzerinde altyapı çalışmaları yapıldı. Otuz yıllık garantiler verildi. Hem de enflasyona endeksli kur ile. Sınır güvenliği yok, vasıfsız milyonlarca sığınmacı ülkeye dolduruldu. Bir demokratik bozulma yaratıldı. Yetişmiş insan gücümüz yurt dışına sevk ediliyor ve çekiliyor. Stratejik devlet kurumları yok edildi. 15 Temmuz 2016 darbe girişimi önlendiği halde rejim değişikliği yapılıp tek adam rejimine geçildi. Meclisin üstünlüğü kuvvetler ayrılığı ilkesi kaldırıldı. Denetleme, dengeleme mekanizmaları kaldırıldı. Vergilerimizin akıbetinin hesabı verilmiyor. Milli güvenlik güçleri sistemi değiştirildi. Askeri okullar ve askeri hastaneler kapatıldı. Bazı savunma sanayi kuruluşları satıldı. Üretim yapamaz hale getirildi. Ülkenin telekamülasyonu satıldı. Eğitim sistemi laik sistem dışına çıkarıldı. Teknik orta öğretim bırakıldı. Yılsonu KDV bitirme sınavları kaldırıldı. Ulus devletin bel kemiği olan orta ekonomik sınıf yok edildi. Üniversitelerin kalitesi düşürüldü. Yükseköğrenime giriş maliyeti zor. Diploma verip çıkartmak kolay. Sağlık sistemi kötü işliyor. SGK fonları gereksiz tahlil ilaçlarla emiyor. Sağlık görevlileri neden fazla nöbetle çalışma karşılığında düşük ücretle çalıştırılıyor. Anayasa hükümlerine uyulmuyor. En hayati konularda ülke neden KHK'larla keyfi uygulamalara tabi. Uyuşturucu ve mafyanın merkezi olduk. Bağlı olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları uygulanmıyor. Tarikat ve cemaatler holdingleşip devlete yerleştirildi. Ortak akıl devre dışı bırakıldı. Yetişmiş insan gücümüzü kaybediyoruz. Üretim ekonomisinden vazgeçildi. Kendimize yeten tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlı olduk. Bu kadar çok gaz petrol, nadir element kaynakları keşfedilirken enerjide dışa bağımlılık arttı. Yıllar öncesinden bir varlık fonu oluşturuldu ve sorgulanmaz kılındı. Yıllar öncesinden İstanbul Finans Merkezi bir enerji hub’u ile açılarak ülkemizin yer altı zenginliklerinin pazarlaması buradan yapılacaktır. Biden ile baş başa yapılan görüşmeye Dışişleri diplomatları alınmadı ve hemen ardından sınırlarda açık kapı politikasıyla genç erkek, Afgan Pakistan ve diğerleri akın akın ülkeye girmeye başladı.


Deva Partili Demirtaş,

Mavi Marmara Gazetesi: Bu kadar sıkıntının üstesinden DEVA Partisi seçmenine ne vaat ediyor?

Ahmet Demirtaş: Genel başkanımız diyor ki iktidar olduğumuz ilk doksan dakikada hukuku düzelteceğiz. Hâkimlere, savcılara diyeceğiz ki anayasayı uygulayın. Kanunlara göre hareket edin. Gazetecilere diyeceğiz ki bizim hakkımızda ne yazarsanız yazın size müdahale etmeyeceğiz. Özgürsünüz. Ama ekonomi konusunda altı ay, bir yıl süreli zaman zarfına ayırıyor. Çünkü önce ülkede bir güven olmalı. Hukuk olmalı, eğitim düzelmeli ki ekonomi düzelsin.

Mavi Marmara Gazetesi: Ahmet Demirtaş'ın siyasetteki hedefi ne?

Ahmet Demirtaş: Deva Partisi'nin iktidar olması. Gebze Deva Partisi'nde elimden, gücümden geldiği kadar çok çalışacağım. Çok güçlü bir teşkilat oluşturacağım. Çok büyük bir teşkilat oluştuğunda bu emekler kendi kendini bir yerlere götürür.

Mavi Marmara Gazetesi: Zaman zaman nereden bulaştım bu siyasete diyor musunuz?

Ahmet Demirtaş: Diyorum. Çünkü çocuklarım diyor ki baba niye eve gelmiyorsun bende onlara kızım sizin geleceğiniz için çalışıyorum diyorum. Keza eşim yine öyle çok şikâyet ediyor ama sağ olsun desteğini hiç esirgemedi.

Mavi Marmara Gazetesi: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Gebze’de bir protokol krizi yaşandı. Bunun hakkında ne söylemek istersiniz?

Ahmet Demirtaş: Deva Partisi’nin hiçbir partinin arka sırasında olacağını kabul etmiyorum. Çünkü çok çalışkan ve emek veren bir partimiz var. Muhalefetin içerisine baktığınız zaman DEVA Partisi o muhalefetin içerisinde en zor soru önergelerini soran mecliste sürekli çalışan, sahada sürekli aktif olan bir parti. Başka bir partinin arkasında oturtulmasını kabul etmediğim için yan tarafta ayakta bekledim. Ama kızım protokol kurallarını deldi.

Hanifi SURUN

02 Kas 2023 - 17:12 -

Mahreç  Hanifi Surun

mavimarmaragazetesi.com son bir ayda 3.850.220 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mavi Marmara Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mavi Marmara Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Mavi Marmara Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mavi Marmara Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.