Komşularla iyi geçinmek

Değerli okurlar, günümüzde uluslararası ilişkilerin karmaşıklığının nelere sebep olabileceğini çok iyi anlayabileceğimiz örneklerle karşı karşıyayız. Ülkelerin iç huzurunu sağlayan ve dış dünyadaki itibarını göstermek açısından oldukça önemli bir yer taşır. Son günlerde ülke olarak attığımız adımların da bu doğrultuda oldukça pozitif etkileri olacağına inanıyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’da kurduğu bağlantılar ve iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin güçlenmesinin oldukça büyük bir önemi var. Bir görüşmeyle dahi, Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Yunan adalarında Türklere 7 günlük turist vizesi sağlanacağını açıkladı. Elbette bu yalnızca bir gelişme. Yüzyıllardır bir arada yaşamış, benzer kültürlere sahip olduğumuz toplumlarla, din, dil, ırk ayrımı yapmadan yakın ilişkiler kurmanın hem insan ilişkileri olarak hem de ticari olarak ülkemize büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum.
6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depreminde tüm kırgınlıklar ve sorunların nasıl bir kenara koyulabildiğini görmüşken, neden sorunlar yaşamaya devam edelim ki? Aynı zamanda sınır komşularımızla iletişimimizi ve ilişkilerimizi sağlamlaştırarak, sınır güvenliği ve istikrarını da artırabiliriz. Bu durum yalnızca askeri ve diplomatik değil, ekonomik ve kültürel fırsatları da beraberinde getirir. Komşu ülkelerle sağlıklı ilişkiler, ticaretin artmasına, ekonomik iş birliklerinin gelişmesine ve böylece refah seviyesinin yükselmesine ön ayak olur.
Kıssadan diğer ülkelerle ekonomik ilişkilerimizi düşündüğümüzde, bu ilişkilerin gelişmesi, her iki tarafın da pazarlarını genişletmesi anlamına gelir. İyi kurulmuş komşuluk ilişkileri, kültürel alışveriş ve karşılıklı anlayışı da beraberinde getirir. Bir başka önemli nokta ise bölgesel barış ve istikrarı oluşturmasıdır. İyi ilişkiler çatışmaların önüne geçer ve bölgesel barışın devam ettirilmesine olanak tanır. Özellikle Türkiye’nin jeopolitik konumu göz önüne aldığımız. Komşu ülkelerle iyi ilişkiler, çatışma riskini azaltır, bölgesel barışın korunmasına katkıda bulunur. Türkiye’nin jeopolitik konumu göz önüne alındığında, böyle bir istikrar, sadece bölgesel değil, küresel düzeyde de olumlu yankılar yaratır. Diplomatik açıdan değerlendirdiğimiz takdirde ise, komşu ülkelerle iyi ilişkiler kurmak bir ülkenin uluslararası platformlarda daha güçlü bir sesi olmasını sağlar.
Kısa süre önceye kadar katıldığımız Eurovision yarışması bu ilişkileri bizlere çok güzel bir şekilde gösterebiliyordu. Yarışmada birinciyi ses değil, ülkelerin kendi aralarındaki yakınlıkları belirliyordu. Nitekim karşılıklı saygı ve iş birliği temelinde yürütülen ilişkiler, uluslararası anlaşmalar ve ortak girişimler ile birlikte, yukarıda da verdiğim vize örneğindeki gibi sağlam bir zemin oluşturur. Bu durumda ülkemiz gibi birbirinden güzel kültürlerin kesişim noktası olan bir bölge için de bu paha biçilemez bir değer taşır.
Velhasıl kelam, komşu ülkelerle kuracağımız iyi ilişkiler, hem ülkemizin güvenliği ve refahına katkı sağlar hem de uluslararası itibarımız için büyük bir önem taşır. Bu ilişkilerle birlikte, birbirimizi daha iyi anlar, saygı ve iş birliği üzerine kurulu pozitif sonuçlar doğurabiliriz. Konumumuzu da göz önüne alarak tüm komşularımızla iyi iletişim kurabildiğimiz günleri Yunanistan adımında da gördüğümüz gibi devam ettirmek dileğiyle, sağlıcakla kalın.
Sonuç olarak, komşularla iyi ilişkiler, bir ülkenin güvenliği, refahı, kültürel zenginliği ve uluslararası itibarı için hayati öneme sahiptir. Bu ilişkiler, karşılıklı saygı ve iş birliği üzerine kurulduğunda, sadece iki ülke arasında değil, bütün bir bölge için pozitif sonuçlar doğurur. Türkiye’nin jeopolitik konumu, tarihi ve kültürel bağları göz önüne alındığında, komşularıyla kuracağı sağlam ilişkiler, sadece kendi geleceği için değil, tüm bölgenin geleceği için de umut vaat ediyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gürkan Yüksel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mavi Marmara Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mavi Marmara Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Mavi Marmara Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mavi Marmara Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.