2024 Yılı Kurban Kesiminde Yeni Düzenlemeler geldi. Kurallara uymayanlara Cezai İşlemler uygulanacak. İşte yeni kurallar?

2024 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ, Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte hayvan sahipleri ve kurban kesim noktaları için önemli düzenlemeler içeriyor. Bu tebliğe göre, çevre kanununa aykırı davranışlarda bulunanlara ve kurallara uymayanlara ciddi idari para cezaları uygulanacak.

2024 Yılı Kurban Kesiminde Yeni Düzenlemeler geldi. Kurallara uymayanlara Cezai İşlemler uygulanacak. İşte yeni kurallar?
2024 Yılı Kurban Kesiminde Yeni Düzenlemeler geldi. Kurallara uymayanlara Cezai İşlemler uygulanacak. İşte yeni kurallar?
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Kurban Hizmetleri Komisyonu Kurulacak: İllerde vali veya görevlendireceği bir vali yardımcısının başkanlığında, ilçelerde ise kaymakamın başkanlığında olmak üzere müftülük, sağlık müdürlüğü, tarım ve orman müdürlüğü, çevre, şehircilik ve iklim değişikliği il müdürlüğü, belediye ve Türkiye Diyanet Vakfı temsilcilerinden oluşan Kurban Hizmetleri Komisyonu kurulacak

.
Kurban Satış ve Kesim Yerleri Düzenlenecek: Komisyon, Kurban Bayramı öncesi şehirlerde ihtiyacı karşılayacak sayıda ve kapasitede kurban satış ve kesim yerleri ile adaklık kesim yerleri tesis edecek. Kesim yerlerinde çevresel riskler dikkate alınacak ve insan sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde planlama yapılacak. Ayrıca, kurban satış ve kesim yerlerinin sağlık standartlarına uygun olması için gerekli önlemler alınacak.


Eğitim Kursları Düzenlenecek: Halk eğitim merkezlerinde kurban kesim elemanı yetiştirme ve geliştirme kursları düzenlenecek. Kesim yerlerinde görev alacak kişilerin belirli eğitimleri tamamlamış olmaları gerekecek.


Kurbanlık Hayvanlar ve Kesim Kuralları: Kurbanlık hayvanların belirli yaş kriterlerine ve sağlık standartlarına uygun olması gerekecek. Deve için 5, sığır ve manda için 2, koyun ve keçi için ise 1 yaşını doldurması şartı aranacak. Kesim işlemleri belirli kurallara göre yapılacak ve kesim yerlerinde gerekli hijyen koşulları sağlanacak.

Cezai İşlemler: Kurban satış ve kesim yerlerinde kurallara uymayanlara, çevre kirliliğine sebep olanlara ve hayvanlara kötü muamelede bulunanlara ciddi idari para cezaları uygulanacak. Bu cezalar, çevre kanunlarına aykırılık durumunda 4 bin 810 liradan başlayıp, hayvanlara kötü muamelede 7 bin 216 liraya kadar çıkacak şekilde belirlenmiştir.

İŞTE TÜM DETAYLAR? 

Kurban kesecekler dikkat! Uymayanlara dev ceza!
Açıklanan 2024 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğine göre, Çevre Kanunu'na aykırı hareket edenlerden park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ve kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara 4 bin 810 lira idari para cezası uygulanacak. Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan, döven, aç ve susuz bırakan, aşırı soğuğa, sıcağa maruz bırakan, bakımlarını ihmal eden, fiziksel ve psikolojik acı çektiren kişilere hayvan başına 7 bin 216 lira idari para cezası kesilecek.


RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI
Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 2024 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı.
Buna göre, illerde vali veya görevlendireceği bir vali yardımcısının, ilçelerde ise kaymakamın başkanlığında müftülük, il/ilçe sağlık müdürlüğü, il/ilçe tarım ve orman müdürlüğü, çevre, şehircilik ve iklim değişikliği il müdürlüğü, belediye ve Türkiye Diyanet Vakfı temsilcilerinden oluşan Kurban Hizmetleri Komisyonu kurulacak.
Komisyon, 16 Haziran'da başlayacak Kurban Bayramı dolayısıyla şehirlerde ihtiyacı karşılayacak sayıda ve kapasitede kurban satış ve kesim yerleri ile adaklık kesim yerleri tesis edecek, kurbanların kesim yerlerinde kesilmesi için gerekli tedbirler alacak.
Kurban satış ve kesim yerlerini birbirine yakın yerlerde planlayacak komisyon, planlama yapılırken çevre ve insan sağlığına zarar vermemek için olası çevresel riskleri dikkate alacak. Kurban satış ve kesim yerlerine ulaşımın kolay sağlanması için yerel yönetimlerce gerekli tedbirler alınacak. Kurban satış yerleri etrafı brandayla çevrili, üstü kapalı ve insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanacak.


HALK EĞİTİMDE KURBAN KESİM ELEMANI YETİŞTİRME VE GELİŞTİRME KURSU DÜZENLENECEK
Komisyon tarafından kesim yerleri genel sağlık şartlarına uygun, dezenfekte edilebilir, zemininde su biriktirmeyen, yeteri derecede aydınlatma ve havalandırması bulunan mekanlardan seçilecek, insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanacak. Halk eğitim merkezlerinde 20 saatlik kurban kesim elemanı yetiştirme ve geliştirme kursu düzenlenecek.
Kesim yerlerinde, "Kasaplık Belgesi" veya "Kurban Kesim Elemanı" kurslarından alınmış "Kurs Bitirme Belgesi" ve "Hijyen Eğitimi Belgesi" olanlar görevlendirilecek. Kesim yerlerinde kesimlerin daha düzenli yapılması, zaman kaybının ve karmaşanın önlenmesi, solunum yolu enfeksiyonları bulaşma riskini en aza indirmek için randevu sistemi uygulanacak. Kesim işlemlerinin bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması için tedbirler alınacak.


EZİYET EDENLERE CEZA
Kurban satış yerleri, İstanbul'da Kurban Bayramı'ndan 15 gün önce, diğer illerde ise Kurban Bayramı'ndan 1 ay önce hazır hale getirilecek, bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek. İstanbul'a kurbanlık hayvan girişleri 1 Haziran'dan itibaren başlayacak.
Kesim yerine götürülürken, araca bindirilirken, araçtan indirilirken ve kesilirken kurbanlık hayvanlara eziyet edenlere ceza uygulanacak. Kurban satış ve kesim yerlerinde solunum yolu enfeksiyonları sebebiyle komisyonlar, il umumi hıfzıssıhha kurulu ile işbirliği içerisinde gerekli tedbirleri alacak. Solunum yolu enfeksiyonlarıyla mücadele çalışmaları çerçevesinde salgının seyrine göre Sağlık Bakanlığınca belirlenecek güncel önlemlere uyulacak.


DEVE İÇİN 5, SIĞIR VE MANDA İÇİN 2, KOYUN VE KEÇİ İÇİN 1 YAŞINI DOLDURMASI GEREKECEK
Kurban ibadetinin dini ve toplumsal boyutları hususunda bilgilendirme yapılacak.Kurban olması dinen sakıncalı hayvanlar satış yerlerine getirilemeyecek. Koyun, keçi, sığır, manda ve devenin dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemeyecek. Kurbanlık hayvanın yaşı konusunda kameri yıl esas alınacak. Kurban olabilmesi için kurbanlık hayvanın; deve için 5, sığır ve manda için 2, koyun ve keçi için 1 yaşını doldurması gerekecek. Ancak koyun, semizlik ve gösteriş olarak 1 yaşındakilerle aynı olursa 6 ayını tamamladıktan sonra kurban edilebilecek.
Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan "Tarım Cebimde" isimli mobil uygulama üzerinden küpe numarası girilerek kurbanlık hayvanların ırk, cinsiyet ve yaş bilgilerinin sorgulanabileceği konusunda vatandaşlar bilgilendirilecek.


KURBAN KESİMİNDE KURALLARA UYMAYANLARA CEZA UYGULANACAK
Kurban satış ve kurban kesim yerlerinde karar, yönetmelik, tebliğ, kurul, komisyon kararları, ilgili kanun hükümleri kapsamında çevre kirliliğinin önlenmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar ve denetim esaslarına ilişkin hazırlanan yönetim planı çerçevesinde denetim yapılacak.
Çevre Kanunu'na aykırı hareket edenlerden park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ve kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara 4 bin 810 lira idari para cezası uygulanacak.
Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa gömen tesislere, toplu kesimler için 464 bin 585 lira, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde 11 bin 540 lira idari para cezası verilecek.


Satış yerlerinde, hayvanların sağlıklarının iyi, barındıkları yerin temiz ve sağlık şartlarına uygun olması zorunluluğuna aykırı hareket edenlere 2 bin 405 lira, Hayvanları Koruma Kanunu'ndaki "hayvanların kesimi "ne ilişkin düzenlemeye aykırı hareket edenlere hayvan başına 10 bin 101 lira idari para cezası uygulanacak.
Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan, döven, aç ve susuz bırakan, aşırı soğuğa, sıcağa maruz bırakan, bakımlarını ihmal eden, fiziksel ve psikolojik acı çektiren kişilere hayvan başına 7 bin 216 lira idari para cezası kesilecek.

13 May 2024 - 14:46 - Ekonomi

Mahreç  Sevgi Bayram

mavimarmaragazetesi.com son bir ayda 2.466.053 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mavi Marmara Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mavi Marmara Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Mavi Marmara Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mavi Marmara Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.