- G:

Ehliyet sınıfında yeni dönem! Resmi Gazete'de yayımlandı!

B sınıf ehliyetin kapsamı değiştirildi. Artık otomobil ve kamyonet kullanabilen B sınıfı ehliyete sahip olan kişiler, belirli şartları yerine getirebildiklerinde Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 125 CC'ye kadar olan motosikletleride kullanabilecek. İşte, Resmi Gazete'de yayımlanan B sınıfı ehliyetiyle kazanılan motosiklet hakkıyla ilgili bilgiler...

B sınıfı ehliyete sahip olan kişilere sevindiren haber geldi. Artık belirli CC'ye kadar olan motosikletler için motosiklet ehliyeti almak zorunda kalınmayacak. Uzun süredir gündemde olan düzenleme 10 Şubat tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak duyuruldu.

125 CC EHLİYET DÜZENLEMESİ SÜLEYMAN SOYLU ZAMANINDA DUYURULMUŞTU

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu döneminde motosiklet kararı "125 CC altında motorlar var. Türkiye'de 2 tekerlekli kullanım arttı. 125 CC altı motorlarda, şehir içi kullanılan motorlarlarda arttı. Birçok insan 'hem araba ehliyeti hem motor ehliyeti almak zorundamıyım' diyor. Durumu Milli Eğitim Bakanımız ile konuştuk. Çünkü sürücü kursları onların kontrolünde. İçişleri Bakanlığı ise ehliyetlerin ve bunların kullanımının kontolünü elinde tutuyor. Kimin ne kullanacağı, ne kullanmayacağının ölçüldüğü Bakanlığız. Emniyet Genel Müdürlüğümüz, Jandarmanın trafiğiyle beraber çalıştılar ve Milli Eğitim Bakanımızla konuştum. Bundan sonra 125 CC'nin altındaki motorlar B sınıfı ehliyetiyle kullanılabilecek. Bu konudaki çalışmalar beli,rli bir noktaya geldi. Hazırlıklar yapıldı ve arkadaşlar düğmeye bastılar. Sadece bir iki tane ders alabilecekler. Ek bir ders ile bu hakkı sağlayabilecekler. Ayrı bir motor ehliyeti almalarına gerek kalmayacak." ifadeleriyle duyurulmuştu.

125 CC EHLİYET KARARI

Uzun süredir devam eden motosiklet kararı Resmi Gazete'de duyuruldu. 10 Şubat tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 'Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yağılmasına Dair Yönetmelik'e göre, 125 cc'ye kadar olan motosikletlerin kullanılabilmesi için bir kişinin en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak, gereken sağlık şartlarını taşımak ve daha önce sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak koşullarıyla, belirlenen direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak uygulama sınavında başarılı olunması ve buna dair Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi gerekecek. 

İÇİŞLERİ BAKANI KONUYLA İLGİLİ BİLGİ VERDİ

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, B sınıfı ehliyet düzenlemesiyle ilgli bilgi verdi. Bakan Yerlikaya, "125 cc'ye kadar olan motosikletlerin B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilmesini sağlayan Yönetmelik değişikliği Bugün 32456 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi." ifadelerini kullanırken "2 yıllık “B” sınıfı sürücü belgesi olan, 5 yıl içinde sürücü belgesi geri alınmamış olan, Sağlık şartlarını taşıyan, Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek kurallar ve süre içerisinde direksiyon eğitimi alıp, sınavda başarılı olan, B ve üzeri sınıf sürücü belgesi sahipleri harç ödemeden ve Sürücü Belgelerini değiştirmeden sisteme işlenen şerh ile ticari faaliyette kullanılanlar hariç 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek" dedi.

125 CC EHLİYET NASIL ALINACAK?

B sınıfı ehliyetiyle motosiklet kullanmak isteyenler için Resmi Gazete'de yayımlanan yürütmelikte, sürücü belgesi üzerine kod eklenemesinin gerek olmadığı, sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenmesinin yeterli olacağı belirtiliyor. Yönetmelikte konuyla ilgili "Bu duruma ilişkin olarak sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenir, ayrıca sürücü belgesi üzerine kod yazılmaz. Ancak söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilirler. Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin bu fıkrada sayılan şartlardan herhangi birini kaybetmesi ya da 2918 sayılı Kanuna istinaden sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınması halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın bu yetkisi trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerce iptal edilir." ifadeleri bulundu.

10 Şub 2024 - 11:48 - Gündem

Mahreç  Güven Çağlıyan

mavimarmaragazetesi.com son bir ayda 3.850.220 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mavi Marmara Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mavi Marmara Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Mavi Marmara Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mavi Marmara Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.